Szurdokpüspöki

Szurdokpüspöki a Mátra délnyugati kapuja. A falu nevének első része az itt található hegyek közötti keskeny völgyből ered, mivel a község ennek a szurdoknak a bejáratánál terül el. A „püspöki” az egykori tulajdonost jelöli, ugyanis a falu egyike annak a tíz településnek, melyeket Szent István 1004-ben adományozott az általa alapított Egri Püspökségnek

A falu legfontosabba látnivalója az 1769-ben épült „püspöki” Szent Kereszt Felmagasztalása templom. A műemléki védelem alatt álló épület legértékesebb része a barokk főoltár, mellékoltár, szószék és orgona. A főoltár antipendium része a megyében egyedülállónak számító XVIII. századi bőrből készült iparművészeti remek.

A “jakabi” Szent Jakab Templom 1904-1906 között épült római katolikus templom, Szent Jakabot ábrázoló oltárképe Túri Gyula festőművész alkotása. A falu sajátossága, hogy két temploma van. Ez abból ered, hogy régen Zagyva-szentjakab (eredetileg Szentjakab) és Szurdokpüspöki két különálló település volt, s csak 1926-ban egyesültek.

HANÁK KOLOS EMLÉKHÁZ
A kiállítás a turisták számára Hanák Kolos életpályáját és a Mátra turizmusának legfontosabb mérföldköveit mutatja be.

MÚLTUNK HÁZA
Önkormányzatunk valamennyi tagja szívügyének tekintette a Múltunk Házának elnevezett gyűjtemény létrehozását. Mai értékvesztő korunkban különösen nagy szükség van a múlt még meglévő értékeinek a megmentésére, azért, hogy a jövő generáció is megismerhesse.  A falu több mint ötven családja ajánlotta fel féltve őrzött kincseit, régi bútorait és tárgyait. 
A gyűjtemény megtekintéséhez bejelentkezés szükséges: 06 70/627-7445 telefonszámon

PINCESOR
A falu szélén, a Kisvölgyben lévő pincesor emlékeztet a szőlőművelés több évszázados hagyományaira. Pincesor helyt ad a Muzsikál az Erdő Mátrai Művészeti napok szurdokpüspöki rendezvénynek.

MILLECENTENÁRIUMI EMLÉKMŰ
Ifj. Szabó István Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása a kompozíció, mely honfoglalás -kori kulturális emlék-kincsünk legértékesebb motívumait egyesíti. Minden néző számára kiolvasható belőle az el nem veszejthető múltunk tudatosítási szándéka.

DÍSZKÚT
A település fennállásának ezeréves évfordulóján, 2004-ben avatták az ifj. Szabó István által készített díszkutat. A hatszögletű kútházat három magyar szent domborműve díszíti: Szent István, Szent Imre, Szent László. Ábrázolásukat helyi hagyományos kultuszuk indokolja. Az ezeréves alapítású Egri Püspökséghez rendelt helység a nagy Szent királyink által alapított és támogatott egyházi gondoskodás folytán gyarapodott az évszázadok során.

A település határában áll a Káponka. A Káponka 2005-ben felújításra került, valamint helyi védelmet kapott.

SZENT-KERESZT KÚTJA
Nem összetévesztendő a mátraverebélyi Szentkúttal. Érdekes látványosság a Remete-barlang nevű sziklaüreg és a Szent Kereszt kút a településünktől keletre.
Népszerű hely lett ez az utóbbi időben, a kút vizéért, és feltöltődni is sokan jönnek, még az ország távolabbi részéből is. Egyes vélemények szerint a kútnál és környékén nagyon magas pozitív energiasávok húzódnak a földben, s fejtik ki jótékony hatásukat az ott tartózkodókra.

DIÓS TANÖSVÉNY
Megközelíthető Szurdokpüspökiből a Pincesoron keresztül. A tanösvény első állomása a településtől cca. 1500 m-re található. A tanösvény 8 állomásból áll, két helyszínen pihenőhely került kialakításra. A tanösvény hossza: kb. 4500 m.
Számos – már országosan is elismert teljesítménytúra útvonala érinti a tanösvényt: pl.: Mátrabérc, Hanák Kolos és Muzsla teljesítménytúrák április elején, Püspöki keringő, áprilisban, Mátra 115 júniusban, Pásztó 60 hosszú túra, Vadrózsa és Forrás-túra ősszel.

3200 Gyöngyös, Fő tér 10. • gyongyos@tourinform.hu