Ételek a Mátrában

A palóc vidék leghíresebb betyárja volt Vidróczki Márton. Bandájával bekalandozta Heves, Gömör, Nógrád és Borsod vármegyét. 1837. November 12-én született Mónosbélen. Apja Vidrótzky András juhász volt. Azt, hogy miért választotta a szegénylegények hányatott életét, a néphagyomány sokféleképpen magyarázza. A mondák szerint szép, derék ember volt, lobogós ujjú inget, bő gatyát viselt,  Bő gatyát majd csak az étel elfogyasztása után ajánlott!

Ennek szellemében született meg a vidróczki pecsenye:

VIDRÓCZKI BETYÁRPECSENYE

Hozzávalók 4 fő részére:

Füstölt szalonna: 10 dkg
Sertésszűz: 30 dkg
Csirkemell: 30 dkg
Újhagyma: 2 szál
Paprika: 1 db
Fokhagyma: 2 gerezd
Paradicsom: 1 db
Füstölt kolbász: 20 dkg
Csípős paprika: 1 db
Só, bors, majoranna: ízlés szerint
Pirított burgonya: 4 adag

Elkészítés:

Serpenyőben szalonnát pirítunk, hozzáadjuk a csíkokra vágott sertésszüzet
és a csirkemellet, majd megpirítjuk.
Zöldhagymát, paprikát, paradicsomot, szeletelt füstölt kolbászt teszünk bele. Csípős paprikával, sóval, borssal, majorannával, fokhagymával ízesítjük.
Pirított burgonyát készítünk és összekeverjük a raguval és forrón, tüzesen tálaljuk.


A diszkosz vagy más néven tok

Hazánkban reneszánszát éli a diszkosz, ez a tok néven is ismeretes, talán csak Magyarországon használatos sütőedény. A legenda szerint a mátrai favágók használták. A favágók asszonyai reggel bekészítették a diszkoszba a sütnivalót, ezzel indították útjára a férfinépet.  Favágás közben a vékonyra szelt fából parazsat készíttek és ebbe tették bele a diszkoszt

TÜSKÉSPECSENYE, BURGONYA LIVÁSZNIVAL DISZKOSZBAN

Hozzávalók:
50 dkg szűzpecsenye
10 dkg vöröshagyma
20 dkg gomba (legjobb az erdei,de a csiperke is megteszi)
5 dkg szalonna
1 dl alap lé
1 dl vörösbor
só,bors,kakukkfű
1 kg burgonya
40 dkg liszt
1 db tojás
30 dkg csipkebogyó lekvár

Elkészítés:
A szűzpecsenyét gombával, szalonnával megtűzdeljük, kevés lisztbe mártjuk és forró olajon átforgatjuk. A visszamaradt zsiradékban finomra vágott vöröshagymát pirítunk, majd rátesszük a maradék szalonna és gomba darabokat, alap lével vagy vízzel felengedjük. Sózzuk, borsozzuk kakukkfűvel megszórjuk, majd visszahelyezzük a szűzpecsenyét, rövid ideig 10-15 percig pároljuk, közben hozzá öntjük a vörösbort.
A burgonyát megfőzzük és még melegen áttörjük, kihűtjük. Hozzáadjuk a lisztet, tojást, sót. Kinyújtjuk és pogácsaszaggatóval szaggatjuk. Olajban pirosra sütjük. Két darabot összefogva, közé csipkebogyó lekvárt töltünk.


A szlovák falvak asztalára ritkán került friss hús. Baromfit is csak akkor vágtak, ha a jószág, vagy a gazda volt beteg. Étkezésük szerény volt, ha ízesebbé akarták tenni ételeiket, egy kis füstölt oldalassal, vagy pár karika kolbásszal bolondították meg. Feltétnek sokszor használtak túrót. Általában a legszegényebb gazdának is volt néhány juha, a juhtúrót brindzának nevezték. Az alábbi recept  jellegzetes szlovák eredetű étel, melyet ma is készítenek a felső-mátrai falvakban.

KRUMPLOVNYIKA

Hozzávalók:1 kg krumpli, liszt, vaj vagy zsír, só, 30 dkg túró vagy káposzta/lekvár

Elkészítés: A krumplit odatesszük héjában megfőzni. Amikor kissé meghűlt, megpucoljuk és krumplinyomón még melegen átnyomjuk. Annyi marék lisztet teszünk hozzá ahány krumplinyomó krumplit nyomtunk össze. Sózzuk, majd jól összedolgozzuk. Közepesen lágy tésztát kapunk, amit kis cipókra osztunk. Ezeket kb. fél cm vastagságúra nyújtjuk, majd platnin (vagy teflon palacsintasütőben) mindkét oldalát megsütjük. Mindkét oldalát vajjal vagy zsírral megkenjük. Tetszés szerint megtöltjük áttört túróval vagy pirított káposztával és összetekerjük mint a palacsintát.


NÁPLONKA

Hozzávalók (kb. 30 db):

1 kg fehér kenyér

15 dkg füstölt csemege szalonna

3 db tojás

őrölt fehér bors (ízlés szerint)

2 evőkanál csemege fűszerpaprika

3 csomag petrezselyem

1 evőkanál magyaros fűszerkeverék

só (ízlés szerint)

étolaj a sütéshez

Elkészítés:

A kenyeret napokkal előtte megszárítjuk!

Elkészítés napján a száraz kenyeret beáztatjuk langyos vízbe, majd jól kinyomkodjuk.

A füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk, kisütjük, majd hozzáadjuk az apróra vágott vöröshagymát. Félretesszük és hagyjuk egy kicsit kihűlni.

Egy tálba beletesszük az áztatott kenyeret, majd hozzáadjuk a fűszerkeverékeket, a tojás sárgáját, a petrezselymet, a fűszerpaprikát, a borsot, a kisült hagymás szalonnát és ízlés szerint sózzuk.

Közben felverjük a tojásfehérjét és laza mozdulatokkal a masszához keverjük.

Egy magas lábasban olajat melegítünk, majd kis gombócokat formázunk, és egyből beletesszük a forró olajba. (Nem gombócolunk előre!)

Fakanállal kevergethetjük és minden oldalát szép aranybarnára sütjük.

 

 


 

3200 Gyöngyös, Fő tér 10. • gyongyos@tourinform.hu